Ekologiški produktai

ekologiÅ¡ki produktaiIš pradžių žmonės pradėjo domėtis organišku maistu, vėliau atsirado ir drabužiai, kosmetika bei visa eilė kitų gaminių, kurie šiuo metu vadinami paprastai – ekologiški produktai. Vis dėlto, kai kurie gamintojai ir rinkodaros meistrai pasinaudojo šia greitai plintančia mada ir apsukriais būdais pradėjo kurti organiškų prekių iliuzijas, verčiančias žmones manyti, kad tai, ką jie įsigijo, yra ekologiška. Šie triukai neaplenkė ir Lietuvos. Tad metas apžvelgti, kokią vietą ekologiški produktai užima gimtojoje šalyje?

Nors nuėjus į parduotuvę ant kas antros prekės galime matyti užrašus, organiškas, natūralus, be priedų ar be cukraus, nereikėtų aklai tikėti pakuotėmis ir manyti, jog viskas, kas jose parašyta, yra tiesa. Jei turite laiko ir bent šiek tiek nusimanote apie produktų sudėtį, ją panagrinėję suprasite, jog tai tik apgaulė, o produkte galima rasti ne vieną kenksmingą priedą. Tad kaip gi atskiriami tie ekologiški produktai?

Visų pirma, jei norite išsiaiškinti, ar savo pinigus išleidžiate tikrai nekenksmingoms ir natūralioms prekėms, vertėtų pasidomėti pagrindinėmis asociacijomis, kurios atsakingos už sertifikatų kontrolę ekologiškos produkcijos gamintojams. Jie akylai stebi, kad visi ekologiški produktai, pasiekiantys vartotoją, būtų pagaminti iš organiškų sudedamųjų dalių, o jų sudėčiai reikalingos medžiagos būtų auginamos tik ekologiškuose ūkiuose.

Kad šias prekes atskirtumėte, privalu žinoti, jog jos turi teisę pasidabinti specialiais ženklais, kuriuos galite rasti ant pakuotės ar etiketės. Tai Vegan, demeter, Global Organic Textile Standart ir kt. Beje, reikėtų pažymėti ir tai, kad tokie ekologiški produktai taip pat turi teisę naudoti ir Europos gėlės, Žydrojo angelo ženklus bei tokias sąvokas kaip ekologiškas ar eko, – tad visos kitos subtilios alternatyvos, kaip antai natūralus, be priedų, be E ir pan., tikrai nereiškia, kad perkate visiškai natūralų ir organišką gaminį.

Pati Lietuva ir jos gamintojai neskuba ženklinti savo produkcijos, tačiau vis didėja noras gauti ES simbolius, kurie išprususiam ir tuo besidominčiam vartotojui nurodo aukštą kokybę ir visišką saugumą aplinkai. Nepaisant to, reikia pripažinti, kad ekologiški produktai atsieina daugiau kaštų nei įprasti, tad ir jų kaina nėra prieinama kiekvienam pirkėjui. Būtent todėl, manoma, jie Lietuvoje vis dar neužėmė tokios rinkos dalies, kaip kitose ES šalyse.