Raudondvario medelynas
Raudondvaris, Medelyno g. 1
Tel.: (8-37) 549224

 

Naujienos


Ar biokurui naudosime kelmus?

Ar biokurui naudosime kelmus?

„Statyba ir architektūra", 2013-03
Biokuru  vis labiau domisi ne tik mažieji, bet ir didieji miestai, nors visos urėdijų biokurui paruošiamos žaliavos jie dar neišperka. Trūksta ir
medienos atliekoms pritaikytų katilinių. Tačiau miškininkai raginami ieškoti naujų galimybių gaminti biokuro žaliavą - skandinavų pavyzdžiu
jai naudoti ne tik šakas ar medžių viršūnes, bet ir kelmus.

Technika per brangi
Aplinkos  ministerija, susirūpinusi efektyvesniu miško kirtimo atliekų naudojimu,  2011 metais Miško kirtimų taisyklėse numatė galimybę ketvirtos grupės miškuose, kurie nepriskirti saugomoms teritorijoms, rauti kelmus ir juos  naudoti kaip biokuro žaliavą. Kelmų mediena biokurui gali būti naudojama tik iš plynų kirtaviečių. Panaši praktika taikoma ir Skandinavijoje. Tokių galimų kirtaviečių Valkininkų miškų urėdijos vadovas Arvydas Strazdas urėdijos teritorijoje suskaičiavo maždaug 90 hektarų. Per metus kelmų skiedrų gamybai susidarytų maždaug 5 tūkst. kietmetrių. A. Strazdas paaiškino, kad šiuo metu miško kirtimo atliekos biokurui ruošiamos čia pat - pagrindinių kirtimų biržėse. Biokuro gamintojai, iš urėdijų kirtimo vietose arba sandėliuose įsigiję kirtimo atliekų, medienos smulkintuvais šakas ir kitas kirtimo atliekas sudrožia į skiedras. Norint išrauti plynoje kirtavietėje likusius kelmus, urėdijoms prireiktų specialios galingos technikos - kelmarovių. Tokia technika, pasak miškų urėdo, jiems per brangi. Ir vargu ar atsipirktų.

Apsunkintų medienos pardavimus Kelmų  medienos tankis didesnis, todėl ji kaloringesnė už kitų medžio dalių medieną. Sukūrenus toną paprastos medienos išsiskiria 2 MWh šilumos energijos, o sudeginus tiek pat kelmų - apie 4 MWh. Tačiau A. Strazdas įsitikinęs, kad pradėjus rauti kelmus žalos būtų daugiau nei naudos: būtų suardyta miško paklotė, sunaikintas derlingas žemės sluoksnis, suniokotos biržės. Juk šiuo metu eksploatuojant kirtavietes miško kirtimo technika gali važiuoti tik valksmomis, kad nebūtų pažeista aplink esanti paklotė. O kelmus reikėtų rinkti visame kirtavietės plote. 2004  metais Valkininkų miškų urėdijai suteiktas FSC miškų tvarkymo sertifikatas, kuris užtikrina, kad miškai tvarkomi ir naudojami nekenkiant jų ekologinėms, socialinėms bei ekonominėms funkcijoms. Jei tektų rauti kelmus, gali būti, kad urėdija tokio sertifikato netektų. Tai apsunkintų ir apvaliosios medienos pardavimus.

Sprendimai vėluoja Varėnos  amatų ir verslo asociacijos vadovas Jonas Semsė nurodė ir daugiau priežasčių, kodėl skiedrų bent kol kas iš kelmų drožti neverta. Dauguma biokuro katilinių nepritaikytos ne tik kelmams, bet ir kitoms medienos atliekoms deginti, todėl daugeliui miškų urėdijų sudėtinga parduoti jau paruoštą žaliavą biokurui. Mat medienos atliekos yra gana drėgnos, o šakos ir spygliai - mažesnės energinės vertės nei malkinė mediena. Iki  šiol Lietuvoje biokurui nenaudojami ne tik kelmai, bet ir šiaudai, o jų  irgi netrūksta. Šalyje vis dar nėra iš šiaudų pagaminto biokuro katilinių. Kol kas apsiribojama siūlymais modernizuoti esamas katilines,  kad jose būtų galima naudoti ir šiaudus.

Išbandė praktiškai
Varėniškis  J. Semsė pasakojo kartu su kolegomis bandęs 12 hektarų ploto miško kirtavietėje išrautus kelmus panaudoti kaip biokuro žaliavą. Sunkiausiai  išsprendžiama problema, pasak pašnekovo, pasirodė ne gauti reikiamą techniką, bet šalinti kelmų šaknyse susikaupusį smėlį. Vokiečiai smėlį siūlo šalinti suspaustu oru arba plauti vandeniu. Bet brangi ir vienu, ir kitu atveju naudojama įranga, o jos atsipirkimą sunku prognozuoti nežinant paslaugos poreikio. Didelės būtų ir vandens sąnaudos.

Daugiau

 

2013 03 28


VĮ Valstybinių miškų urėdija Kauno regioninis
padalinys

El. paštas: info@kaunmu.lt
Romainių g. 2, 47327 Kaunas
Tel.: (8 ~ 37) 385600;Grupės Nr. 2100

+370 698 52122
Fak.: (8 ~ 37) 385493

Koordinatės 488864, 6087840 (LKS)  54o 55' 35.4" 23o 49' 35.7" (WGS)
 

Įmonės kodas: 

PVM mokėtojo kodas LT

A/s Nr.: 

AB „SEB bankas" Banko kodas: 70440

A/s Nr.: 

AB „Swedbank" Banko kodas: 73000Gaisringumas Ligos Medienos ištekliai