Pacientai klausia: kodėl žiemą skauda dantis?

dantys

Artėjant šaltajam metų laikui (kartais žvarbiam ir snieguotam, kartais drėgnam ir vėsokam), rūpestis prislegia ne vieną žmogų: ar ir šiais metais šaltu oru dantys bus jautrūs? Aktualia informacija apie tai, kodėl žiemos metu kai kuriuos žmones kamuoja dantų jautrumas ar skausmas, dalijasi Vilniuje veikianti odontologijos klinika „Odontėja“.

Šią ir daug kitos informacijos rasite klinikos puslapyje Odonteja.lt.

Maisto racionas

Aišku, žiema – ne vienintelė priežastis. Skausmas gali būti pajuntamas valgant ar geriant karštus patiekalus / gėrimus.

Dėl dantų problemų arba suplonėjusio emalio susidaro sąlygos jautrumui. Tuomet karštas maistas gali dirginti jautrų dantų sluoksnį. Lygiai taip pat ir šaltas. Ima skaudėti.

Bet, kaip jau supratote, dėmesys sutelkiamas ne tik į maistą.

Žiema

Kas gi vyksta žemę užklojus sniegui ir spaudžiant šaltukui? Ogi dantys reaguoja į nukritusią temperatūrą. Jei atsiranda emalio įtrūkimų, gali imti skaudėti panašiai, kaip skanaujant ledus.

Minėtina, kad jautrumas gali pasireikšti dėl temperatūrų skirtumų. Jei atsiranda įtrūkimų (nedidelių), dirginamas dentinas ir nervines galūnėles. Šios ir praneša: šalta arba karšta. Tai sufleruoja ir kitą dalyką: dantų ligos, turinčios įtakos emaliui ar dantenoms, gali sukelti nemalonius pojūčius – dantų jautrumą, skausmą. Tokios ligos pavyzdys – periodontitas.

„Kasdien valausi dantis, bet vis tiek jautru“

O ar gali būti, kad net rūpestingai prižiūrint dantis kyla minėtų problemų? Deja, bet žiemą jautrumas galimas nepaisant atsakingų įpročių. Tačiau čia visgi išryškėja rūpesčio svarba. Jeigu dantys jautrūs, o burnos higiena apleidžiama, tada nemalonūs pojūčiai gali stiprėti. Prie to prisideda ir gyvenamoji aplinka, kur oro temperatūra labai svyruoja nuo itin žemos iki aukštos.

O patarimas iš pažiūros paprastas: susisiekti su odontologais, nuvykti į kliniką, išsiaiškinti, kokie konkretūs veiksniai gali lemti jautrumą. Ir, žinoma, specialistai nepaliks nežinioje. Jie patars, ką daryti, jei stojus „minusui“ kankina dantų jautrumas.

Esminiai dalykai

Jautru? Priežasčių būna visokių. Štai jos:

  • Periodontitas
  • Per smarkus dantų valymas (arba netgi netinkamo tipo šepetėlis)
  • Griežimas dantimis
  • Ėduonis
  • Tam tikros dantų balinimo priemonių sudedamosios dalys
  • Gazuoti gėrimai, sultys, kava, arbata
  • Žalingi įpročiai (pavyzdžiui, rūkymas)

Kad nereikėtų spėlioti, nedelskite ir apsilankykite pas gydytoją. Juk maloniau mėgautis žiema, kai arbatos puodelis ar sriuba nereiškia skausmo.