Vadovų paieška – asmeniniai interviu klausimai

„Papasakokite apie save“ – dažniausiai tai vienas iš labiausiai klišinių klausimų, be kurio vadovų paieška nėra įmanoma, bet ir beveik kiekvienas darbo pokalbis. Darbdaviai ne tik nori įvertinti jūsų kvalifikacijas, o ir pačią asmenybę. Neretai tokie klausimai leidžia nuspręsti ar kandidatas yra tinkamas norimai pozicijai iš žmogiškosios pusės, nes vis dėl to jam reikės bendrauti su ne tik su klientais, bet ir su kolegomis darbe. Žemiau pateiksime klausimų pavyzdžių, kurių galima tikėtis sekančiame darbo pokalbyje su atrankų specialistu.

  • „Ko ieškote darbe? Kas Jums svarbiausia?“- atrankų specialistai to neretai klausia darbo pokalbių pradžioje. Darbdaviai nori sužinoti ne tik apie jūsų techninius įgūdžius, bet ir koks žmogus esate. Atsakant į šį klausimą reikia suprasti, kad vadovų paieška yra skirta rasti ne tik bosą, kuris kiekvieną užduotį atliks preciziškai, bet ir kaip įmanoma geriau sutars su kolegomis.
  • „Kokie sprendimai prėjusiame vadovo darbe Jums buvo sudėtingiausi?“- tai klausimai, kuriais norima nustatyti Jūsų elgesį net ir pačiose nemaloniausiose situacijose. Dažniausiai tai būna susiję su darbuotojų atleidimu bei samdymu, biudžeto apkarpymais ar paaukštinimu pareigose. Atsakyti į tai visada nėra lengva, nes neretai tuos pačius darbuotojus teko apmokyti, sužinoti apie jų kasdieninį gyvenimą, o su kai kuriais net susidraugauti. Nemalonias naujienas nėra lengva pranešti, o vadovų paieška būtent ir bando surasti tokį darbuotoją, kuris tai sugebėtų padaryti. Žinoma, kad tokiose situacijose yra patariama racionaliai paaiškinti, kodėl taip buvo pasielgta. Taip ir pasakykite atrankų specialistui.
  • „Kas praėjusiame darbe teikė didžiausią ir mažiausią malonumą?“- tai dar viena situacija, kurioje tinkamas atsakymas gali nulemti labai daug. Geriausiai pasirinkti objektą, kuris yra susijęs su naująja darboviete, o tiksliau, su ieškoma pozicija. Tuo tarpu atsakant apie nemaloniausią patirtį reikia atsakyti taip, kad tai nebūtų susiję su naująja darboviete. Pavyzdžiui, galima paminėti, kad nepatiko rytiniai kamščiai ir kelionė į darbą, kuri užtrukdavo per daug ilgai. Niekada nereikia kaltinti praėjusio darbo dėl problemų, kurių buvo galima drąsiai išvengti.