Nekilnojamo turto vertinimas: 3 svarbūs aspektai

Nekilnojamo turto (NT) vertinimas yra turbūt populiariausia turto vertinimo paslauga. Ir tikrai ne be priežasties: Lietuvoje jau kuris laikas pastebima tendencija pirkti bei parduoti nekilnojamą turtą. Jeigu prireikė šios paslaugos ir ieškote patikimų NT vertintojų, pravartu žinoti kelis svarbius dalykus.

  1. Nekilnojamasis turtas yra plati sąvoka.

Nekilnojamasis turtas iš esmės yra toks turtas, kurio negalima perkelti iš vienos vietos į kitą nekeičiant turto paskirties, ekonominės vertės ir sudėties. Nors pagrindinė NT kategorija yra įvairūs statiniai, namai, butai, įvairios administracinės ar komercinės patalpos, nekilnojamo turto sąvokai priskiriami ir tokie objektai, kaip inžineriniai statiniai, elektros tinklai, žemės valdos (sklypai), miškai ir net laivai, tanklaiviai.

  1. Nekilnojamo turto vertinimas – labai gyvenimiška ir aktuali paslauga.

Nors NT vertinimo priežasčių gali būti išties daug, dažniausiai turtas vertinamas dėl šių aplinkybių:

  1. Paveldėjus NT objektą arba gavus jį dovanų/dovanojant (tai ypač aktualu tvarkant dokumentus).
  2. Jeigu dėl tam tikrų aplinkybių keičiasi turto savininkas (paprastai tokiais atvejais, kai NT objektas perleidžiamas).
  3. Vykdant NT pirkimo/pardavimo sandorį.
  4. Tokiu atveju, kai sprendžiami skyrybų, turto dalijimo ar konfiskavimo klausimai ir vykdomas teismo sprendimas.

NT vertinimas atliekamas ir sprendžiant įvairias kitas gyvenimiškas aktualijas, tačiau bet kokiu atveju būtina pasirūpinti legaliu, kvalifikuotu turto vertinimu.

Nekilnojamo turto vertinimas privalo būti atliekamas profesionaliai

Nors NT vertinimas yra pakankamai dažna paslauga, su kuria tenka susidurti daugeliui žmonių, tai anaiptol nereiškia, kad ją galima patikėti bet kam. Šią paslaugą turi atlikti visas kvalifikacijas ir leidimą turintis profesionalus turto vertintojas.

Tam tikrus namų darbus turi atlikti ir paslaugos užsakovas arba turto savininkas: būtina pasirūpinti visais turimais nuosavybės teisę įrodančiais dokumentais bei kita informacija, kuri gali padėti nustatyti tikrąją NT vertę.

Patyręs turto vertintojas ne tik apžiūrės objektą ir tiksliai dokumentuos visus gautus duomenis. Taip pat būtina atlikti atidžią NT rinkos analizę, kad turto vertė būtų nustatoma pagal naujausias tendencijas. Galutinis procedūros etapas – turto vertinimas užbaigiamas parengus išsamią NT vertinimo ataskaitą. Joje turi būti ne tik tiksliai nurodoma objekto vertė, bet ir pateikiami ją pagrindžiantys duomenys bei šaltiniai.