Kas yra projektų valdymas?

projektu valdymas

Kai prieš beveiki septyniasdešimt metų pradėjo formuotis šiuolaikinis projektų valdymas, jis buvo labiau orientuotas į techninį darbą, o pagrindiniais vykdytojais buvo inžinieriai. Tačiau laikai keitėsi ir projektinė veikla paplito ir kitose sferose, o dabartiniame pasaulyje praktiškai neįmanoma įsivaizduoti srities, kurioje nesidarbuotų projektų vadovai. Nors kartais gali atrodyti kad nei įmonių veikla, nei darbuotojų užduotys per daug nesikeitė, ir kad visas dėmesys skiriamas šiam klausimui yra labiau muilo burbulas. Visgi projektų valdymas gali būti ganėtinai svarbus kiekvienai įmonei, leidžiantis spręsti gerokai sudėtingesnius klausimus ir atrasti naujas galimybes. Tai kas iš tiesų yra tas projektų valdymas?

Jei suvoktume projektą kaip laikinas pastangas sukurti unikalų produktą, paslaugą arba rezultatą, tai tų pastangų visuma išsidėsčiusi laike bei turinti savo pradžią ir pabaigą, o taip pat aiškiai apibrėžtą taikymo sritį bei resursus ir yra projektų valdymas. Kuo gi jis skiriasi nuo įprastų darbų, kuriuos dirba kiti žmonės? Pagrindinis projekto išskirtinumas yra unikalaus rezultato gavimas, o jo eigoje dažniausiai dalyvauja bent keli žmonės, neretai iš skirtingų sričių ir turintys įvairių kompetencijų. Būtent todėl projektų vadovai privalo išnaudoti visus projekto dalyvių sugebėjimus, jų žinias, turimus įrankius ir technikas rezultato pasiekimui.

Atsiradus specialioms programoms, leidžiančioms parasčiau ir efektyviau valdyti projektus, jos kaip mat paplito ir tapo neatsiejama įmonių veiklos dalimi. Šiuolaikinė projektų valdymo sistema leidžia vystyti net ir sudėtingus projektus tada, kai prie jų dirbančios komandos nariai yra skirtingose pasaulio šalyse. Jų pagalba galima realiuoju laiku stebėti progresą, komunikuoti tarpusavyje ir bei laiku imtis reikiamų veiksmų. Be to, tai yra neatsiejamas įrankis, siekiant įmonės veiklos efektyvumo.